@2017 by BMPicture. Proudly created with wix.com

29. leden 2018

JAK UCHOVAT TY NEJKRÁSNĚJŠÍ VZPOMÍNKY

aneb co by nemělo chybět vaší svatební fotoknize

Ať už se rozhodnete zachytit svůj svatební den profesionálním fotografem, na polaroid či někdo ze svatebčanů cvakne pár fotek na svůj dovolenkový fotoaparát, bude každá z těchto fotek zachycovat nezapomenutelné okamžiky jednoho z nejkrásnějších dnů každého z nás. Nezáleží na tom kolik jste za fotografie zaplatili, ale na tom, jak dlouho vám ještě budou po tomto kouzelném okamžiku vracet úsměv na tvář a slzy štěstí do očí.

Je mnoho způsobů jak fotografie zvěčnit. Již od dob mých prababiček nesměl chybět obraz byť jen jediné svatební fotky nad postelí manželů či ve foto rámečku na nočním stolku. Není totiž krásnější pocit než před spaním vzpomenout na tak krásný životní krok. Proto jsou foto obrazy tolik oblíbené i v dnešní době. Snad se změnilo jen jejich umístění po domě, tak aby je mohli obdivovat i ostatní.

Mnohem více jsou ale oblíbené svatební fotoknihy, které si můžete se svojí rodinou prohlížet i po dlouhých letech po svatbě a stále v nich nacházet detaily, které vás neomrzí. Já jednu takovou otestovala a dopodrobna se přesvědčila, zda a která za to doopravdy stojí.

1. Bez práce nejsou koláče

 

I když se dnes výrobci fotoknih předhání se službami sestavení fotoknih na míru a vy nemusíte hýbnout ani prstem, jsem ten člověk, který si svoje fotky rád sestavuje dohromady sám. Baví mě kombinovat barvy, vše ladit do jednoduchého a nadčasového designu. Chci aby výsledná foto kniha od začátku až do konce vyprávěla příběh celého svatebního dne. Proto mě velmi mile překvapil způsob jakým jsem mohla knihu navrhnout od A do Z sama. Za pomoci šablon a přesného návodu jak na to, který Saal Digital svým zákazníkům nabízí, tvorbu knihy zvládne opravdu každý. Já se ale domnívám, že je nejlepší oslovit přímo svatebního fotografa, který přesně vycítí které fotky se k sobě hodí a  navrhne vám tak profesionální foto příběh na míru. 

2. Rychlý a jednoduchý výběr

Díky navrhovacímu softwaru můžete jednoduše a rychle dle vlastní fantazie nebo mnoha šablon navrhnout vaši perfektní foto knihu. Volnou ruku máte také při výběru formátu knihy, počtu stran, materiálu obalu a matného či lesklého tisku fotografií. Všechny textury jsou navíc detailně popsány a doplněny obrázky, které odpovídají přesně tomu, co skutečně obdržíte.

Já osobně jsem dala na formát knihy 28 x 19 cm s matným tiskem. Je už spíše přežitkem, že lesklé fotografie jsou kvalitnější. Vše je spíše o tom jaký chcete aby byl prožitek z jejího prohlížení. Matný tisk se hodí hlavně k přírodním svatbám, kde ještě změkčí a dodá přirozenost už tak krásnému prostředí přírody.

3. Jako samet

Výběr obálky je velmi pestrý. V nabídce jsou textury od plátna až po lesklou či matnou vazbu, na kterou můžete umístit jakoukoli fotografii či text. Já na obal použila lesklý povrch a vytvořila si vlastní grafiku na zadní bal místo typického nápisu na přední straně knihy. Ta mi posloužila jako skvělé místo pro umístění jedné z výtvarněji pojatých fotografií, které během focení páru vznikly. Jako třešničku na dortu jsem zvolila také možnost vatové knižní vazby, která je na dotek hebká jako samet a nejdou na ní vidět otisky prstů což beru jako veliké plus.

4. Materiál nade vše

Zvolit si také můžete druh tvrdosti jednotlivých stran. I když si za ty tvrdší připlatíte, určitě neprohloupíte. Předpokládám, že knihu nekupujete jen pro zábavu, ale jako dlouhodobou investici, která uchová vaše vzpomínky na celý život. I já dala na největší gramáž (600 g/m²) a zvolila extra tvrdé stránky z tvrdého kartonového materiálu. Na omak jsou velice příjemné a ujišťují mě, že i po mnoha letech nebudou pomačkané. Dokonce i otisky prstů na nich nejsou vůbec vidět, takže kniha i po mnoha listování vypadá jako nová.

Fotokniha Saal Digital

Pro ukázku jsem z mnoha fotoknih, které jsou aktuálně u nás nabízeny vybrala fotoknihu od Saal Digital. Tato kniha patřila sice mezi ty dražší, ale jako fotografka jsem pro první objednávku obdržela slevový kupón na její koupi, a tak jsem neváhala ji vyzkoušet.

 

Zde máte 7 věcí a typů přímo od srdce, které se mi na knize líbily a které mě naopak zklamaly.

5. Jak na kompozici

 

Jak jsem již zmiňovala, preferuji aby si nevěsta se ženichem vybrala fotky, které dle jejich názoru nejvíce vystihují jejich svatební den a poté přenechají veškerou editaci knihy na mě. Velmi důležité je klást důraz na hlavní okamžiky dne (předsvatební přípravy, obřad, krájení dortu, první tanec atd.), ale také na ty nejmenší detaily, které vždy perfektně dokreslují atmosféru toho dne a přenesou tak do knihy emoce, které jsou tak důležité. Editaci knihy se Saal Digital přesto zvládne úplně každý. Jednoduchý software vás povede každou stranou knihy a umožní tvořit jednoduché kompozice. Každá strana knihy nemusí být nutně stejná. Hlavní je dodržet barevnost tak, aby fotografie na stejné dvoustraně šly ruku v ruce svými barevnými tóny, a aby fotografie následovaly po sobě v časové posloupnosti tak, jak šel ča svatebního dne. To napomůže provázat fotky a navodit atmosféru jako byste ten den prožívali znovu.

6. Na co si dávat pozor

Samozřejmě, i když se mi provedení této foto knihy velice líbí, našla jsem i pár malých nedostatků. Jako první věc zmíním zpoplatnění čárového kódu, který je sice malinký a najdete ho jen na poslední straně a zadním obalu knihy, ale i tak estetičnost celé knihy narušuje. Odstranění této maličkosti je zpoplatněna částkou 150,- což není tak hrozné, ale pokud vybíráte aby byla kniha provedena v lepších materiálech, přidá ještě více na ceně. Ta je ale ve výsledku podobná jako ceny fotoknih od jiných firem. Celkem vyšla tato kniha na 1 168 Kč i s poplatkem za poštovné. Doručená byla velmi rychle, a to do jednoho týdne. Porovnávat kvalitu bohužel nemohu, ale pokud bych ji měla hodnotit dle vlastního pocitu na stupnici od jedné do pěti jako ve škole, ohodnotila bych ji známkou 2. Říkám si, že je to možná i trošku přísné hodnocení, protože kvalita a provedení jsou opravdu na vysoké úrovni, ale tento jeden stupeň musím strhnout hlavně z důvodu vatované knižní vazby. Sama o sobě je na dotek velice příjemná působí luxusním dojmem. Já si ale přes hřbet knihy zvolila tmavou barvu, která se při otevírání a zavírání knihy v ohybu ničí. Pokud bych tedy knihu objednávala znovu, určitě bych zvolila světlý materiál, na kterém by toto zvrásnění nebylo vidět nebo bych vyzkoušela obálku plátěnou, která si myslím tento problém eliminuje. Plátěné fotoknihy jsou koneckonců dnešním velkým trendem nejen pro svoji zajímavou texturu ale hlavně nadčasovost. 

7. Stálo to za to, co to stálo?

Při objednávce knihy jsem si v hlavě přemítala: "Pokud bych ji kupovala za plnou cenu, tak bych asi hledala dál u jiných firem, dokud bych nenašla levnější." Nyní, ale když držím produkt Saal Digital fyzicky ve svých rukou i na úkor drobných nedostatků, bych koupě ani při nejmenším nelitovala. Účel, pro který jsem foto knihu pořídila, splnila na jedničku. Když v ní listuji, vracím se zpět do dne, kdy jsem Gabču a  Kryštofa, oba ve svatebním, fotila a vrací se mi krásné vzpomínky. K tomu všemu od mých známých a klientů slyším samou chválu a nadšení, když si knihu mohou také prohlédnout.  Proto jsem se rozhodla vyzkoušet i další produkty od této firmy a přinést vám další moje reakce na jejich kvalitu.

Vaše Bára :)

Pro více informací o službách Saal Digital navštivte www.saal-digital.cz